Uprawianie sportu jest jedną z najzdrowszych czynności, jakie możemy wykonywać w celu ochrony naszego organizmu. Jednak dość często zdarza się, że po rozpoczęciu wykonywania niektórych ćwiczeń, zwłaszcza aerobowych, takich jak bieganie, w brzuchu pojawia się ostry ból, który utrudnia ich wykonywanie. W rzeczywistości w wielu przypadkach konieczne jest zatrzymanie się i wzięcie oddechu przed możliwością kontynuowania z powodu tego, jak bardzo jest to niekomfortowe. .
Dlaczego podczas biegu dostaję kolki?
Kolka, to niekomfortowy ból, który może wystąpić w ciągu kilku minut od rozpoczęcia aktywności fizycznej. Ten ból jest bardziej powszechny podczas aktywności takich jak bieganie, pływanie, skakanie lub taniec.
Panuje powszechne przekonanie, że kolka jest wynikiem pewnego rodzaju kieszonki powietrznej, która jest źle rozmieszczona w wyniku zbyt szybkiego oddychania na początku aktywności. Obecne teorie twierdzą jednak, że nie jest to prawda, przynajmniej w bardzo prostym wyjaśnieniu podanym dla tego problemu. Podobno wzdęcie miałoby powstać w wyniku zapalenia części przepony, czyli mięśnia odpowiedzialnego za rozszerzanie i kurczenie płuc, aby powietrze mogło do nich wchodzić i wychodzić, a oddychanie mogło odbywać się w naturalny sposób.
Czy kolka jest niebezpieczna?
Jak podaje portal medyczny prowitaminy.pl – kolka uważany jest bardziej za dokuczliwą niż niebezpieczną. Zwykle ustępuje samoistnie po kilku minutach i nie pozostawia żadnych skutków ubocznych. Można by ją uznać za niebezpieczny tylko w przypadku znacznego uszkodzenia przepony.
Jednak gdy ból dolnej części brzucha pojawia się podczas biegania, najlepiej zwolnić lub zatrzymać się, jeśli ból jest silny. Jeśli jednak ból utrzymuje się przez dłuższy czas, zawsze można udać się na pogotowie w celu dokładniejszego zbadania, aby wykluczyć jakikolwiek rodzaj urazu.
Jak uniknąć kolki podczas biegania?
Najlepszym sposobem na kolki brzucha podczas biegania jest odpowiednia profilaktyka. W tym sensie stosowanie się do tych wskazówek będzie dobrym sposobem na uniknięcie pojawienia się tego dokuczliwego bólu:
- Unikaj biegania lub wykonywania aktywności fizycznej na pełnym żołądku lub tuż po jedzeniu.
- Unikaj picia wody lub innych płynów w dużych ilościach, lepiej nawadniać się stale, ale małymi łykami.
- Unikaj ciasnej odzieży lub odzieży utrudniającej normalne rozszerzanie i kurczenie się przepony.
- Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy się odpowiednio rozgrzać.