Dieta ketogeniczna ma wielu zwolenników i wielu przeciwników. Jedni zwracają uwagę na jej skuteczność w walce z nadmiarowymi kilogramami, drudzy wskazują na skutki uboczne w postaci niedoborów witamin i minerałów czy problemów z trawieniem. A jak jest w rzeczywistości? Jakie są zalety i wady diety ketogenicznej?
Założenia diety ketogenicznej
Dla ludzkiego organizmu głównym źródłem energii są węglowodany i to ich konsumujemy najwięcej. Założeniem diety ketogenicznej jest redukcja ilości spożywanych węglowodanów, przy jednoczesnej zwiększonej podaży tłuszczu.
W ten sposób nasz organizm wchodzi w stan ketozy – jego głównym paliwem stają się tłuszcze. Mimo zwiększonej konsumpcji tłuszczu nie dochodzi do wzrostu wagi ciała, a wręcz przeciwnie, bardzo szybko pozbywamy się nadmiernych kilogramów. Ważne jednak, by spożywać wysokiej jakości tłuszcze.
Zalety diety ketogenicznej
Już w pierwszym miesiącu stosowania diety zauważalny jest spadek masy ciała. Dochodzi do utraty zgromadzonego w mięśniach glikogenu i wiązanej przez niego wody. Towarzyszy temu poczucie lekkości, poprawa samopoczucia i wzrost energii. Obniżeniu ulega poziom glukozy we krwi.
Dieta ketogeniczna okazuje się również zmniejszać dolegliwości padaczkowe. Choć dokładny mechanizm nie jest do końca znany, to poleca się ją szczególnie osobom cierpiącym na padaczkę lekooporną.
Wady diety ketogenicznej
Choć bardzo skuteczna, dieta ketogniczna ma swoje wady i nie każdy może ją stosować. Na stronie kaloria.pl powstał artykuł na temat tego, kto nie powinien stosować diety ketogenicznej. Początkowe pozytywne efekty diety po dłuższym czasie znikają. Pojawiają się niedobory mikroelementów i witamin, głównie witamin z grupy B oraz wapnia i magnezu. Ciało ulega zakwaszeniu i wydziela nieprzyjemny zapach. Cześciej odczuwamy potrzebę oddania moczu.
Zwiększone spożycie tłuszczu powoduje problemy z trawieniem, bóle w jelitach, wymioty, wzdęcia oraz zaparcia. Może dojść do podwyższenia stężenia cholesterolu.
Dietę keto stanowczo odradza się osobom cierpiącym na niewydolność wątroby i nerek. Osoby chorujące na cukrzycę powinny przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem.