Jakakolwiek forma ruchu to dla naszego organizmu zbawienie. Zdrowy tryb życia, związany z aktywnością, miał swoich zwolenników nawet w starożytności. Już wtedy powtarzano, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednak zawsze można znaleźć drugą stronę medalu. Co nią jest w tym przypadku? Odpowiedź jest prosta – kontuzje.
Kontuzje w sporcie
To często „skutek uboczny” sportu. Czasem wynikają ze zwykłego pecha, który prowadzi do wypadku, natomiast w dużej mierze są konsekwencją nieodpowiedniego przygotowania. A najczęstszym błędem jest sam brak rozgrzewki. Skutki powielania tego błędu mogą być nieodwracalne.
Z tego powodu rozgrzewka przed treningiem musi spełniać parę zasad, opisanych poniżej.
- Po pierwsze, jej zadaniem jest pobudzenie naszego organizmu do dalszej pracy. To oznacza, że podczas jej wykonywania należy zadbać o różnorodność ćwiczeń, by wszystkie mięśnie i stawy miały okazję popracować. Ponadto oddech czy praca serca powinny lekko przyspieszyć.
- Po drugie, nie może nas zmęczyć na tyle mocno, że nie wystarczy nam sił na resztę zaplanowanych ćwiczeń. Optymalny czas to dziesięć do piętnastu minut. Zdrowy tryb życia, jak nazwa wskazuje, wymaga regularności, więc zamiast zrobić jeden długi trening z męczącą rozgrzewką, lepiej jest ćwiczyć np. 3 razy w tygodniu, z dbałością o każdy aspekt.
- Po trzecie, kiedy rozgrzewka się skończy, najlepiej od razu zabrać się za kolejne ćwiczenia. Gdy zrobimy sobie dłuższą przerwę, ciało może „zapomnieć”, że przed chwilą było przygotowywane na większy wysiłek fizyczny, a nasze starania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.
Konsekwencje braku rozgrzewki
Naderwanie ścięgien, zwichnięcie czy skręcenie może nie brzmią teraz zbyt drastycznie, ale w efekcie doprowadzają czasem do wielu godzin, spędzonych na rehabilitacji, które moglibyśmy przeznaczyć na dalszy rozwój naszej kondycji. Zamiast straconego czasu na leczenie, rozgrzewka gwarantuje nam lepszą wydolność oraz większe bezpieczeństwo.
Rozgrzewkę powinno wykonywać się zarówno przed treningiem, jak i przez zawodami np. biegowymi. A amatorzy biegania w Polsce mają do wyboru wiele zawodów biegowych. Jednym z nich jest oczywiście zambrowski bieg uliczny. Jednak równie popularny jest również coroczny Bieg Wiewiórki w Rudzie Śląskiej.